Історія бібліотеки


Історія Чугуївської міської бібіліотеки для дітей

Чугуївська дитяча бібліотека була організовна одразу після Великої Вітчизняної війни – у жовтні 1946 року. І хоча тоді був важкий час, чугуївці із задоволенням читали книжки і раділи можливості повернутися до мирного життя. У ті дні книжковий фонд складав усього лише 413 екземплярів, а відвідувало її 250 осіб. Спочатку вона розміщувалася в одній кімнаті при бібліотеці для дорослих. З часом, у 1952 році, міська влада надала нове приміщення під абонемент та читальну залу у Домі піонерів, книжковий фонд бібліотеки виріс до 6744 екземплярів. За три роки він збільшився на 9258 екземплярів, тож у 1955 році книжковий фонд бібліотеки складав 16002 екземпляри.

За ці роки багато чого змінилося. Бібліотечний фонд значно збільшився та до 2006 року він нараховував понад 23 тисяч екземплярів. Протягом тривалого часу, бібліотека знаходилася у добре знайомому містянам приміщенні у центрі міста на вулиці Леонова. Однак весною 2007 року у приміщенні сталася пожежа. Частково згоріла кімната, де знаходилася читальна зала і кімната відділу користування єдиного фонду. Тому, у травні 2007 року розпорядженням Чугуївської міської ради дитяча бібліотека була переведена у приміщення школи №8 на вулиці Якіра. На сьогодні фонд бібліотеки нараховує 20 тисяч екземплярів. Щороку співробітники дитячої бібліотеки обслуговують понад 3 тисячі жителів міста. І хоча бібліотека вважається дитячою, не секрет, що багато дорослих чугуївців є постійними читачами, які приходять сюди не лише за новими книгами, але й за спілкуванням з цікавими людьми. Найдорослішому читачеві бібліотеки – вісімдесят три роки, а наймолодшому – три. 

Добре знайомі й улюблені читачам бібліотеки її веселі та пізнавальні заходи. Це театралізовані вистави, літературні композиції, казкові калейдоскопи, сімейні свята. З 2004 по 2010 роки у бібліотеці діяв клуб «Сонечко» для дітей з обмеженими фізичними можливостями.

В останні роки в роботу бібліотеки активно впроваджуються нові інформаційні технології. У 2010 році бібліотека була оснащена комп’ютерною технікою, прокладена локальна мережа, відкритий безкоштовний доступ до Інтернету. В Інтернет-центрі для читачів діють такі послуги: копіювання матеріалів читальної зали, сканування документів, пошук необхідної літератури за допомогою Інтернету. Також співробітники бібліотеки проводять для усіх бажаючих безкоштовні тренінги з освоєння комп’ютерної техніки та з роботи в Інтернеті, вчать азам комп’ютерної громотності.


У 2017 році проект «Бібліотека – центр інформування та спілкування для дітей і підлітків» отримав перемогу в обласному конкурсі мініпроєктів «Разом в майбутнє» в номінації «Енергоефективність та енергозбереження», завдяки якому було отримано фінансування з обласного бюджету на проведення робіт з утеплення фасаду бібліотеки, підлоги та стелі будівлі, а також встановлено економний електрокотел, поліпшено зовнішній вигляд будівлі, були придбані меблі та сформовано новий бібліотечний простір.

Робота будь-якої організації залежить перш за все від колективу. Усі ці роки дитячій бібліотеці щастило: у її стінах працювали сумлінні професіонали. Першою завідуючою бібліотеки була Старусева Віра Семенівна. Багато з читачів пам’ятають Заховаєву Марію Яковлівну та Гноєву Марію Дмитрівну, які пропрацювали у бібліотеці 46 років, Чуїщеву Ельвіру Іванівну (зав. бібліотеки з  1988 року). З 2007 року бібліотеку очолила Самко Анжела Володимирівна. У 2010 році завідування прийняла Толмачьова Світлана Володимирівна. У 2019 році завідування прийняла Рускіх Оксана Олександрівна.

 На сьогодні у місті Чугуїв, на жаль, недостатньо дитячих ігрових кімнат, мультзалів, творчих майстерень, які можуть вільно, безкоштовно відвідувати діти, а батьки без боязні залишати дітей на декілька годин. І саме завдяки реалізації мініпроекту «Бібліоняня», обласного конкурсу розвитку територіальних громад «Разом у майбутнє», на базі міської бібліотеки для дітей Чугуївської ЦБС у 2020 році створена територія дитячого розвитку та активності для проведення змістовного дозвілля. Відкриття такої дитячої зони при бібліотеці, дає можливість батькам потурбуватися про творчий, інформаційний, виховний і розвивальний потенціал дітей у безпечному місці. 



Ми робимо все, щоб наша бібліотека стала для кожного юного користувача центром проведення змістовного дозвілля, щоб, прийшовши до нас один раз, у всіх відвідувачів виникало бажання прийти знову і привести своїх друзів і рідних.